Explore Cappadocia

İŞTE ÇALIŞTAY'DAN NOTLAR...

 

kapadokya-da-kultur-ve-turizm-calistayi.jpgDeğerli üyelerimiz, sevgili dostlar,

21 Şubat 2016 Pazar günü Nevşehir'de gerçekleştirilen Kapadokya Turizm Çalıştayı'na dernek olarakkatıldık. Toplantı yaklaşık 5 saat sürdü. İşte notlar...

 

* Turizm Bakanı Sn.Mahir Ünal, ürün ve pazarçeşitliliğinin mutlak suretle sağlanması gerektiğini; şu an Türkiye'nin maksimum turisti almış olduğunu; kriz yönetiminde son derece başarılı olduğumuzu; "Güvenlikli ülke" algısının zarar gördüğünü, fakat bunu bütün dünya ülkelerinin şu ana yaşadığını; 2,5 milyon mültecinin kazasız belasız misafir edildiğini belirtti. Turizmcilere "gönlünüzü ferah tutun" diyen Bakan Ünal, tanıtımda bölgesel bir strateji izlenmesi gerektiğinden ve önümüzdeki 10 yılda turizmin gidişatı, trendler ve beklentilerin nasıl değişeceği konularında WTO ile birlikte ortak bir çalışma yürütüldüğünü de belirtti.

 

* Tanıtma Genel Müdürü Sn.İrfan Önal, Kapadokya'nın artık bir marka olduğunu, dünyanın farklı ülkelerinde Kapadokya temalı afişlerin ön planda tuttuklarını belirterek bu afişlerin görsellerini paylaştı.

 

* Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Sn.Adnan Aslan ise, bölgede temel sorunların yatak kapasitesi, balon kontrollerinde yaşanan sorunlar (şu an için bu sorunların çözüldüğünü), geceleme ve hijyen problemlerine dikkat çekti. Bu sorunlara çözüm önerilerini ise, Kapadokya Alan Yönetimi uygulaması, koruma-kullanma dengesinin sağlanması, kongre-fuar-inanç turizminin geliştirilmesi, turizm eğitimi ve ulaşım altyapı iyileştirilmesi olarak sıraladı.

 

* Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Sn.Abdullah Kocapınar ise, Ürgüp Müzesi'nin yılarak yeniden yapılacağını ve yeni müzenin tasarımını paylaştı. Aynı zamanda bir Kapadokya Müzesi plan ve projelerinin olduğunu belirtti. Bu yapının kaya oyma bir mekanda olacağını da sözlerine ekledi.

 

* TÜRSAB Başkanı Sn.Başaran Ulusoy, Devlet politikası haline gelmiş bir turizm politikasının mevcut olduğunu; Batı'dan ancak yüzme şampiyonu çıkacağını ve başka bişey olmayacağını; gün geleceğini ve AB'ye bizim vize koyacağımızı; Kapadokya'nın bir marka olduğunu belirtti.

 

* Nevşehir Milletvekili Sn.Ebubekir Gizligider, hızlı tren projesinin 2020 yılında hayata geçirileceğini, Niğde-Gölbaşı otoyol projesinin yine 2020'de açılmasının planlandığını, Nisan 2016'da Anadolu Jet'in İzmir-Nevşehir uçuşlarına başlayacağını belirtti. Ayrıca bölgenin bir film platosu olarak kullanılması sürecinde devlet desteğinin gündemde olduğunu; Çanakkale'deki gibi, çok sesliliği bitirecek bir "alan yönetimi"'nin bölgemizde de uygulanması için çalışmaların başladığını; Kapadokya film festivali ve balon festivali organizasyonlarının yapılmasının bölge için çok önemli olacağını ve yapılaması gerektiğini iletti.

 

* Nevşehir Belediye Başkanı Sn.Hasan Ünver, kongre turizminin önemine dikkat çekti. Üniversal bir turizm kaynağımızın olmadığını belirten Ünver, Kale Mahallesi'nde 44 evin korunarak 2500 evin taşındığını sözlerine ekledi.

Çalıştayın soru-cevap kısmında ise, isteyen her katılımcı doğrudan ilgili birimlere-bakanlığa sorunlarını yöneltme şansı buldular. Ve ardından da her bir soru tek tek cevap buldu. Bu sorular ve cevaplar arasından sizler için küçük bir derleme yaptık.

 

* Türkiye'nin yurtdışındaki algısının kötü olduğu, gelen turist rakamlarının ülke bazlı tam olarak açıklanmaması (Haziran 2016'dan itibaren bu konuda ortak online bir platformun hizmete sunulacağı belirtildi); doğrudan Kapadokya'ya yurtdışından uçuş konulması; butik otel olabilmek için gereken kriterlerin yeniden düzenlenmesi (bu konuda yeni bir düzenleme yapılacağı duyuruldu); yurtdışındaki acentelerin "Türkiye'den tek olumlu haber alamıyoruz" yakınışları; döviz kazancı sağlayan bir otel işletmecilerin ihracatcı sayılarak vergi indirimi talebi; Koruma kurulu sorunları; Türkiye'nin geçmişteki imajı oryantaldi, şu an orta doğu oldu söylemleri; balon turizminin iyi gitmediği yönünde yorumlar; bölgede müze eksikliği ve müze ihtiyacı; Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi'nin turizme öncelik veren bir üniversite olarak sektör-üniversite işbirliğinde sektörden destek talebi ve bir paydaş olarak görülme isteği; Turizmde AR-Ge yapılmadığına dair görüşler ve bu alanda bir adım atılması gereği Turizm Bakanlığı yetkililerine iletildi.