Explore Cappadocia


kapak.jpg


Vadinin Tarihi:


Vadi ilk olarak *Rumlar tarafından kullanılmıştır. Vadinin kayalara oyulmuş evlerden oluşan 600 haneli bir yerleşim yeri olduğu düşünülmekte, bunun yanında vadide 1 yeraltı şehri , 3 kilise ve 2 nekrepol(mezar) bulunmaktadır.

 

* (Roma İmparatorluğunda yaşayanlara Rum denir )

 

Coğrafi Özelliği:

 

Vadinin en önemli özelliği yıl boyunca yürüyüş rotasına eşlik eden akarsuyun olmasıdır. Akarsuya halk arasında şeytan deresi denir. Vadi Ayvalı Köyünden başlar Üzengi vadisi( içmece) ile birleşerek Ürgüp – Mustafapaşa yolunda son bulur.

 

Vadi Rotası:

 

Vadinin başlangıç noktasına ulaşabilmeniz için yürüdüğünüz yolu geri dönmeniz gerekir, kişisel araçla gitmek uygun değildir.

 

Zorluk Derecesi:

 

Yürüyüşe Uygun Mevsim:

 

Nisan-mayıs (yeşillikler, ağaç – çiçek çeşitliliği için )

 

Ağustos, eylül, ekim ( renk cümbüşü, bolca meyve, debisi az olan derenin keyfi)

 

Başlangıç Noktası:

 

Vadinin İki başlangıcı vardır.

 

İlki Mustafapaşa –Ayvalı yolundan hemen sağda Gomeda vadisi levhasının ve çeşmenin yanından 9–10 km. 

 

İkincisi Sadece vadiyi yürüyelim derseniz anayoldan vadinin girişine kadar olan yaklaşık 3 km ara yolu araçla geçerek (yağışlı aylarda araç yolda kalma tehlikesinden dolayı gidemiyor ) vadinin girişine gide bilirsiniz vadinin girişinden başlanırsa 5,5-6 km.

 

Toplam yürüyüş Mesafesi:

 

Uzun yürüyüş 9 km( Mustafapaşa Yol Kenarından Gomeda Vadisi levhası su çeşmesinin yanından)

 

* Kış mevsiminde bu başlangıçtan gitmek daha uygun

 

Kısa yürüyüş 6 km( Alakara Kilise başlangıcından)

 

İniş ve çıkışlar:

 

Vadinin girişinden bitişine kadar yaklaşık 300 mlik bir rakım inişi gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

 

Neler dikkatimizi çekecek:

Akarsu, 3 kilise(görüle bilir olan ), 1 yeraltı şehri, güvercinlikler, tüneller, zengin bitki örtüsü(ceviz- üzüm-kirabolu. ), doğal kaynağından alıp içe bileceğiniz madensuyu.)

Yanımıza ekstra ne almalıyız? :

Yürüyüş malzemelerinizin yanına ek olarak Yedek çorap

 

Bu Vadide ne yapmalıyım?:

 

Üçüncü mola yerinden sonra su, temiz bir kumun ve ilerisinde de sadece kayanın üzerinden akmaya başlıyor. Burada tavsiyem "ayakkabılar sırta ayaklar suya "

 

Vadinin suyla yolun ayrıldığı yere kadar gidebilirsiniz. Yaz sıcağında serin suda çıplak ayak yürümek harika bir his olacaktır.

 

Vadide neler göreceğim?:

Gomeda vadisi belki de Kapadokya’nın güvercinliklerinin en güzel görülebileceği inceleme ve gözlem yapılabileceği vadisi desek yanılmış olmayız. Yürüyüşün başından sonuna kadar, tek katlı, tek odalı ya da 6–7 katlı muhteşem manzaralı güvercinlikler göreceksiniz. Güvercinliklerin üzerindeki boyalı figürler, sürekli heyecanınızı ve ilginizi aktif tutacak.

 

Vadide Görülmesi gerekenler:

 

*Sıralama yürüyüş güzergâhına göre sırasıyla karşılaşacağımız şekilde yazılmıştır.

 

Alakara Kilisesi:

Vadi yürüyüş başlangıç noktasında yer alır.   Kilise ilk kısmı Roma döneminde yapılmış kayaya oyulmuş tek apsisli, daha sonra Cumhuriyet döneminde vadiye inişe bakan güney yamacında taşlarla yapılmış genişletilmiş bölüm bulunmakta içerisinde en net görüle bilen Hz. İsa ve havarileri freskleri vardır.

 

Yeraltı Şehri:

Vadiye indikten sonra sağ taraf Gomeda vadisi rotası. Sol taraf ise ( Gol Goli tepesinin eteğinden başlayan vadinin geldiği taraf) , yer altı şehrinin olduğu taraf vardır.   200–300 m ilerledikten sonra solda tırmanış ile küçük bir girişi bulunan yer altı şehrini görebilirsiniz. Yer altı şehri neden yukarda diye şaşırmayın J sebebi bu tür yapı komplekslerinin hepsine aynı isim verildiği ve aynı amaç için kullanıldıklarından yeraltı şehri diyoruz. (*Tırmanış kısa ama toprak kaygan olduğu için zor. İçi zamanla kum dolduğu için sürünerek geçmeniz gereken kısımları var. İçerisinde sürgü kapı, latrine (tuvalet ) bolca yatay ve dikey tüneller var. Bazı kısımları kapalı gidilemiyor. Burayı inceledikten sonra tekrar asıl vadi güzergâhına dönüp devam ediliyor.

 

Kaya Kemer:

Neredeyse vadi bitimine kadar çok defa üstünden geçilerek akarsuyun yanından gidiliyor. Sağdan Yer altı şehrini görüp vadiye doğru yürümeye başlayınca ilk karşınıza çıkan büyük kaya bir kemer isteyen altından geçebilir, isteyen çevresinden, isteyen hemen soldaki tünelden Kaya kemerin altında bulunmak güzel farklı bir his veriyor. Fotoğraf için güzel bir yer. Devam edip yaklaşık300 msonra dar Aziz Basil (basilios) kilisesinin olduğu alana geliyoruz ama kilise yol üzerinde değil solumuzda kalan dereyi geçip tırmanmamız gerekiyor.

 

Aziz Basilios kilisesi:

 

Vadi zemininden bulabilme yada görebilme ihtimali yok.  Vadi girişinden yaklaşık olarak 300–400 m ilerledikten sonra yol suyun sağında kalıyor. Suyun soluna geçip yukarıya doğru tırmanmalısınız.

Kilisenin en ilginç özelliği İkona klastik dönemde yapılmış olduğu tahmin ediliyor. İçi bolca freskli olan önemli bir kilise, çok güzel şekilde kamufle edilerek yapılmış.  Vadiden baktığınızda kesinlikle fark edemeyeceğiniz bir yapı  (Sanırım bu özelliğinden dolayı ikonaklasitk dönemde yapılmış ola bilme ihtimali var ).

Tavanındaki büyük haça ithafen kilisenin tavan kemerlerinin üzerine yazdıkları kitabede bu haçın büyükkonstantin’in Malvarian köprüsü zaferinden önce rüyasında gördüğü ve Hıristiyanlığın resmi din olarak kabul edilmesine neden olan haç olduğu yazmakta. Burada peygamberleri tasvir yerine onlara ithafen yapılmış haç bulunmaktadır ( İbrahim, İshak ve Yakup ).

 

Nerelerde Mola verebilirim?

 İlk molayı yürüyüşe başlamadan Alakara kilisesinde verebilirsiniz. Gerekli yürüyüş hazırlıklarını yaptıktan ve vadi girişinden genel olarak vadiyi ve çevreyi inceledikten sonra yürüyüşe başlayabilirsiniz. Vadiye indikten sonra çevrenizi görebilme şansınız olmayacak. 

 

İkinci molayı Kiliseyi geçip yaklaşık 1.5 -2 saatlik yürüyüşten sonra verebilirsiniz. Çok az tırmanışla karşınızda 7–8 katlı tamamen güvercinliklerle dolu kayalar mevcut. Burası eğer sıcak değilse bir şeyler atıştırmak ve vaktiniz var ise kestirmek için harika bir yer.  Aynı zamanda vadi içerisinde yürüyüş yolu üzerinden en hâkim nokta.

 

Üçüncü molayı güvercinlikleri seyir yerinden sonra da 20 dk sonra ilk doğal maden suyunun, aynı zamanda yazın yanında cafe bulabileceğiniz ve aracın gelebildiği yere geliyoruz.

 

Dördüncü mola yerimiz; Selma ile Hakanın Tek aşkının yazdığı yer. Burası yine kaynak mineralli suların çıktı yer.  Bu mola yerinden devam edilirse 15-20 dk sonra yürüyüş bitiyor (Ürgüp- Mustafapaşa yoluna çıkarak) .  Ama enerjim var, merakım var, zamanım var derseniz…  Mola yerinden (Selma ve hakan yazısının)  40-50 m gerisinde sola araç yolu var oradan devam edebilirsiniz. Bu yol sizi Kepez vadisi ve Kepez kiliselerine doğru götürecektir.  Burada 3 tane kilise var 3. Kilise pancarlık vadisi anayolunun kenarında bulunuyor. Vadi içindeki kiliseleri gördükten sonra pancarlık yolu ve yanındaki Kepez kilisesini görüp, sola devam ederek anayola çıkabilirsiniz. Yaklaşık 3 km( Ürgüp – Mustafapaşa).

 

* Bu yazı yazarımıza ait olup herhangi bir mecrada yayımlanmak istendiği takdirde izin alınması gerekmektedir. Aksi takdirde yasal yollara başvurulabilir.