Explore Cappadocia
fevzi günalp

askvadisi.jpg

 

Temelde iki farklı aşk vadisi yolu-rotası vardır :

Birisi vadi içerisinden diğeri vadinin hemen üzerinden geçen...

Bu makalede vadi içinden yürüyüş ismiyle adlandırılarak anlatılmıştır. Diğer rota aşk vadisi üzerinden olarak farklı bir makale de yazılacaktır.

İkisi arasındaki en temel fark: birisinde vadinin içerisinden tüm o güzelliği yakından tanık oluyorsunuz ( 1 de) diğerinde (2 de) vadinin üstünden kıyısından giderek tüm bu vadi içindeki manzaraları güzellikleri yukardan tek kare içine alarak bakma şansınız oluyor.


Vadinin Tarihi :

Vadide toplu yerleşim izleri çok gürünememektedir. Vadi toplu yerleşim yeri olarak kullanılmış ise de nüfusu çok değildir. Bunun en temel sebebi; vadinin çok kolay bir şekilde keşfedilebilmesi, iyi bir saklanma yeri olmayışı. Ama vadide güvercinlikler , şapeller, roma mezarları mevcuttur.

Vadinin üç tane ismi vardır: Bağlıdere vadinin asıl ismidir. Aşk vadisi ismini vadi içindeki peribacalarının şekillerinin erkeklik organına benzemesinden almıştır. Ak vadi ise vadinin kayalarının tüflerinin beyaz olmasından almıştır.


Coğrafi Özelliği :

Vadi Kapadokya’nın ortasında turistik beldelerin arasında yer almaktadır. Bu da vadinin ulaşımını kolaylaştırırken, aynı zamanda diğer turistik yerlerle bağlantılı gezmeniz için büyük avantaj sağlar. Vadinin içerisinde küçük bir dere vardır. Sürekli akarsuyu yoktur. Kış ve ilkbaharda yağışlar sebebiyle çok az da olsa su bulunur. Baharda bolca yeşilliği, sıcak aylarda oldukça çok kelebeği görebilirsiniz.

İnsanların sürekli kullandığı bir vadi olmasından dolayı yabani büyük hayvan yoktur. Çokça böcek türleri ve kuş türleri görebilirsiniz.

Eğer şanslıysanız yalnızsanız yada yürüyen birileriyle karşılaşmayacak kadar doğayla iç içeiseniz, size eşlik eden kuş seslerinin yanı sıra rüzgarda sallanan kurumuş kavak ağaçlarının, ağaçkakanın yuva yapış seslerini dinleyebilirsiniz. Ve bunlara karışan arının vızıltısını otların içerisindeki küçük canlıların seslerini rüzgar eşliğinde duyabilirsiniz. Kısaca doğanın sesini dinleyebilirsiniz.


Başlangıç Noktası:

Başlangıç ve bitiş noktaları farklı yerlerdir :

Her iki yönden de rahatlıkla yürüne bilir ikisi de popülerdir , benim favorim Uçhisar tarafından başlayıp Göreme –Avanos yolunda bitirmek.

  1. Nokta; Göreme – Uçhisar yol kenarından Uçhisar’a kale altından (Arnavut taşlı yol) giriş yolunun ayrımının olduğu yerden başlar bu yol solunuzda kalıyor siz sağa tarafa Özler Onix’e doğru devam edeceksiniz mağazanın önünden başlıyor rota. (aynı zamanda 2. Başlangıç noktasının bitişi). 1. Başlangıç noktasından vadiye iki farklı iniş bulunmakta birisi vadinin sağından birisi solundan her iki yolda vadi içerisinde birleşmektedir; eğer sağdaki yoldan giderseniz vadiye inişi zorlu inişe başlamadan izleye bileceğiniz manzarası güzeldir , soldaki yolu tercih ederseniz iniş daha kolaydır.

  2. Nokta : Göreme – Avanos yolu üzerinde Göremeden çıktıktan 2. Km sonra sola Nevşehir yol ayrımına dönüp yaklaşık 500 m sonra yine soldaki toprak yol vadinin başlangıç noktası. (1. Başlangıç noktasının sonu)

 

 

Vadi Rotası:

Vadinin özelliği her iki yönden da rahatlıkla ve zevkli bir şekilde yürüne bilmesi. Eğer 1. Noktadan (Uçhisar tarafından) başlamayı düşünüyorsanız vadi içerisine inerken dikkatli olmalısınız eğimi ve kaygan zemini olan bir iniş var ve yol sürekli sağa ve sola ayrılır ama 100-200 m sonra birleşir ve bu şekilde devam eder. Mümkün oldukça sol tarafı tercih edin sağa giden bazı yollar zorlu yada sizi çıkmaza götürebilir. Vadinin ortalarında araç yolu başlıyor .

 

İniş ve çıkışlar :

Vadi Kapadokya’nın en kolay konforlu rotalarından birisidir. Zorlayıcı tek kısmı 1. Başlangıç noktasının sağ tarından vadi zeminine iniş kısmı, burayı da doğru iniş tekniği ve dikkatli bir iniş ile kolaylıkla aşabilirsiniz.

 

 

Zorluk Derecesi : 3


Yürüyüşe Uygun Mevsim :

Her mevsim rahatlıkla yürüne ilir. Benim tavsiyem ve favorim ilkbaharın güneşli bir gününe denk getirilip yürünmesi ;çok fazla yürüyüşçüyle karşılaşmazsınız daha sakin ve sessiz bir yürüyüş olur. Doğayla baş başa hem yazın kavurucu sıcağına çok maruz kalmamış olursunuz Vadi içerisinde güneşten kaçabileceğiniz çok alan mevcut değil, hem de kuşların çiftleşme mevsimi olduğu için kuşların sesi ile yürüyüşünüzü tamamlarsınız.


Toplam yürüyüş Mesafesi:

Vadinin ortalama yürüyüş rotası 4.5 – 5 km , rahatlıkla 1.5 - 2 saatte bitirile bilir

Neler dikkatimizi çekecek :

En dikkat çekici özelliği hiç şüphesiz peribacası şekilleri , bunun dışında vadi içerisinde içinden geçile bilecek güzel tüneller bulunmakta


Yanımıza ekstra ne almalıyız ? :

Eğer tünellerden geçmek isterseniz bazı tünellerden sürünerek geçmek zorundasınız böyle durumlar için uzun kollu bir şey ala bilirsiniz ama çok hayati bir şey değil. Vadi oldukça açık güneşli sıcak bir havada yürüyecekseniz mutlaka başınızı ve ensenizi kapatacak şapka yada bandana alın çünkü yürüyüş boyunca güneş sizinle.

 

 

Bu Vadide ne yapmalıyım :

Mutlaka tünelleri keşfetmeye çalışın ve içlerinden geçin. Yürüyüşünüze zevk katmış olursunuz ve bu vadiye özgü peribacalarını izleyebileceğiniz hakim gölge bir alan bulun şekerleme ve piknik yapın.

Partnerinizle yalnız yürüyün böyle bir şansınız var ise , vadinin ismini yaşayın .


Vadide neler göreceğim?

Vadinin kendine özgü peribacaları , tüneller ,kelebekler , şapeller ve Roma mezarları da eğer şanslıysanız yada keşfetme arzunuz varsa bula bilirsiniz ; az da olsa güvercinlik örnekleri de göre bilirsiniz.

*Sıralama benimde favorim olan 1. Başlangıç noktasının sağ tarafındaki rotaya göre sırasıyla karşılaşacağımız şekilde yazılmıştır.

Vadiye hem iniş hem çıkış noktası diye bileceğimiz 1. Noktanın orada vadinin üstünde Kapadokya’nın diğer vadilerini ve doğunuzda Erciyes’i en harika şekliyle göre bilirsiniz.

İnerken vadinin kalbini göre bilirsiniz (kayanın kalp şeklinde aldığı form ).

Tüneller görülmesi gerekmekten çok keşfedilmesi gerekiyor güzel uzun tüneller keşfede bilirseniz keyfini çıkartın.

Vadinin kendine has peribacaları bunları görmeme ihtimalimiz yok ama yanından hızlıca da geçmeyin manzaranın keyfini çıkartın.

 

 

Nerelerde Mola verebilirim?

*Sıralama benimde favorim olan 1. Başlangıç noktasının sağ tarafındaki rotaya göre sırasıyla karşılaşacağımız şekilde yazılmıştır.

İlk molayı vadiye inmeden hemen Erciyes ve diğer vadilerin manzarasına karşı verin keyfini çıkartın güzel manzaranın.

İkinci molayı vadinin ortalarında tamda vadiye adın veren peribacalarını gördüğünüz yerde solda biraz yüksek manzaraya hakim bir yerde verin , bir şeyler atıştırın piknik yapın.

Bu mola yerleri dışında vadinin girişinde ve içinde de 2 tane olmak üzere 3 tane cafeterya var özellikle soğuk bir şeyler içmek için mola verile bilir.

 

 

* Bu yazı yazarımıza ait olup herhangi bir mecrada yayımlanmak istendiği takdirde izin alınması gerekmektedir. Aksi takdirde yasal yollara başvurulabilir.