Explore Cappadocia

 zemivadisi.jpg

Vadinin Tarihi :

 

Coğrafi Özelliği :

Vadi hemen Göreme’nin arkasında doğu tarafında yer alır. Vadi oldukça saklı bir şekildedir. Yolun çoğu dar ve dik kayalıklar arasında ilerler. Yürüyüş açısından keyiflidir. Vadi içerisinde yön duygusunu kaybedebilirsiniz. Buna rağmen rotası kolaydır. Temel bir patika yol, sizi vadi çıkışına kadar götürür.

 

Eğer Güneş ışığına ihtiyaç duyacak şekilde yürümeniz gerekiyorsa güneşin en tepede olduğu zamanı vadinin ortalarına getirecek şekilde ayarlayarak başlamalısınız. Aksi halde vadinin coğrafi yapısından dolayı hep gölgede yürümek zorunda kalırsınız.

 

 

Başlangıç Noktası:

Başlangıç ve bitiş noktaları farklı yerlerdir. Her iki taraftan da yürümeye uygundur.

 

1. rota hafif tatlı bir inişi olduğu ve çıkış noktası Göreme merkez ile Göreme Açıkhava Müzesi arasına (Turist Otel yanına ) çıktığı için daha çok tercih edilmektedir.

  1. Ürgüp – Nevşehir yolu üzerinde, Uçhisar kavşağından 1. Km önce Kermit Tepesi Babacıktan ( küçük bir hediyelik tezgahı var hemen yanında) başlanır .

  2. Turist Otel yanından (Göreme Açıkhava Müzesinden Göreme merkeze doğru giderken) başlanır ve 1. Başlangıç noktasında bitirilir.

 

Vadi Rotası:

En çok kullanılan ve bilinen 1. Rotaya göre sıralama yapılmıştır.

Başlangıçtan vadi içine direk bir iniş vardır. Yol içinde özellikle sola doğru farklı çıkış ve diğer vadilere geçiş noktaları vardır. Vaktiniz yoksa, yalnızsanız , bölgeye hakim değilseniz ve bu konularda tecrübeleriniz yoksa farklı rotalara gitmemenizi öneririm .

 

 

 

İniş ve çıkışlar :

(1.Rota baz alınarak yazılmıştır 2. Noktadan yürümek isteyenler için tam tersi geçerlidir.)

Vadi boyunca toplamda 3 tane zorlu iniş vardır. Birincisi hemen yürüyüş başlangıcında diğeri, vadi içerisinde. Bunların dışında küçük inişler çıkışlar ve dereden geçmek gereken yerler vardır.

 

 

Zorluk Derecesi : 2


Yürüyüşe Uygun Mevsim :

Vadinin en güzel mevsimi son bahardır. Hem hava şartları, hem vadi içindeki bitki örtüsünün sonbaharda aldığı renk cümbüşü yürüyüşü çok keyifli hale getirmektedir. Sonbahar dışında ilkbaharda ve yaz aylarında da yürümek kolay ve keyiflidir. Özellikle aşırı sıcaklarda yürüyüş yapmayı planlıyorsanız, Zemi vadisi coğrafi özelliğinden dolayı çok elverişlidir.

 

Toplam yürüyüş Mesafesi:

Vadinin ortalama yürüyüş rotası 5.5 - 6 km dir.

 

Fauna ve flora :

Armut , dur , erik , ceviz , kayısı , bolca ayva ağaçlarına rastlaya bilirsiniz bunun yanında fındık ağacı dahi göre bilirsiniz. Böcekler kuşlar dışında pek hayvana rastlayamazsınız , sahipsiz bir köpek arkadaşlık edebilir.

 

Neler dikkatimizi çekecek :

Vadinin en dikkat çekici özelliği coğrafyası içine girdiğiniz andan itibaren sizin vadinin çevresindeki yerlerle olan bağınızı kopartıyor içinde farklı yerde hissi veriyor. Bolca karşılaşacağınız meyve ağaçları eğer mevsiminde giderseniz çok daha keyifli hale getiriyor.

 

Yanımıza ekstra ne almalıyız ? :

Gideceğiniz mevsime bağlı olarak üşüdüğünüzde giyebileceğiniz ek kıyafet alınabilir.

 

Vadide neler göreceğim?

Vadinin kendine özgü peribacaları , tüneller kelebekler , şapeller ve Roma mezarları da eğer şanslıysanız yada keşfetme arzunuz varsa bulabilirsiniz ; az da olsa güvercinlik örnekleri de görebilirsiniz.

*Sıralama 1. Başlangıç noktasına göre sırasıyla karşılaşacağımız şekilde yazılmıştır.

Sarnıç Kilisesi : 1. Rotaya göre giderken solda kalıyor , ismini bir dönem sarnıç olarak kullanılmasından alan kilise, tep apsisli 11. YY kilisesi . İçerisi beklentilerinizin ötesinde canlı sağlam freskleri ile duruyor. Aziz tasvirleri kilise için önemli bunlar dışında Kapadokya da en çok resmedilen sahnelerden müjde, doğum, ihanet, İsa’nın çarmıha gerilişi net şekilde görüle biliyor.

 

Görkündere Vadisi: Bu vadi kısa ama içindeki peribacaları ile ilgi çeken bir vadi. Eğer vaktiniz var ise Zemi boyunca göremediğiniz peribacalarını bu vadiye girerek telafi edebilirsiniz. Yürüyüşünüze fazladan 45 dk -1 saat ekleyerek bu vadiyi de gezmiş olursunuz. Vadiye zeminin bitimine tahmini 800 m kala sola vadiyi gösteren patika yoldan girebilirsiniz. Daha sonra aynı yoldan tekrar çıkarak karşısındaki El Nazar Kilisesine devam edebilirsiniz.

 

El Nazar Kilisesi : Peribacası içerisine yapılmış kilise eğer açık yada bekçinin olduğu zamana denk getirebilirseniz (genelde turizm sezonlarında ) mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Yakın zamanda onarılan kilise fresk açısından zengindir. Sahneleri hikaye sırasına görebilirsiniz. 10. YY ikinci yarısına tarihlenmektedir. Kostantin ile Helenanında yer alığı sahneler arasında en çarpıcı kısmı tavanındaki gökkuşağı içerisinde göğe çekilen İse tasfiridir.

 

Saklı Kilise : Geç tarihte bulunduğu için Saklı Kilise ismini almıştır. Bu kilisede ilginç olarak boyama tekniği (kayanın üzerine doğrudan kök boyalar) ile yapılan tavan süslemelerinin yanı sıra resmedilen sahnelerde doğrudan boyama tekniği ile ( fresk tekniği ile değil yani; kaya üzerine sıva, sıva üzerine resmedilme ) yapılmıştır. Üç apsisli 11.YY kilisesidir. En çok resmedilen sahnele Saklı Kilise içerisine de yapılmıştır. İlginç olan kısmı tavanın düz yapılması , düz yapılan tavana da kabartmalı Haç motifi yapılmıştır. Kilisede dikkat çeken ‘’Veronica’nın Mendili’ sahnesi ve yapılan boyamaların fırça değil de bezile yapılması kilisenin öne çıkan özelliklerinden.

 

 

Nerelerde Mola verebilirim?

*Sıralama benimde favorim olan 1. Başlangıç noktasının sağ tarafındaki rotaya göre sırasıyla karşılaşacağımız şekilde yazılmıştır.

İlk molayı vadiye inmeden hemen Erciyes ve diğer vadilerin manzarasına karşı verin.

İkinci molayı vadinin ortalarında tamda vadiye adını veren peribacalarını gördüğünüz yerde solda biraz yüksek manzaraya hakim bir yerde verin. Bir şeyler atıştırın piknik yapın.

Bu mola yerleri dışında vadinin girişinde ve içinde de 2 tane olmak üzere 3 tane cafeterya var. Özellikle soğuk bir şeyler içmek için mola verile bilir.

 

 

* Bu yazı yazarımıza ait olup herhangi bir mecrada yayımlanmak istendiği takdirde izin alınması gerekmektedir. Aksi takdirde yasal yollara başvurulabilir.