Explore Cappadocia
 

catvadisikapak.jpg

 

Bu haftaki yürüyüş rotamız oldukça yakın ve yine levhasını mutlak gördüğünüzü ancak pek çoğumuzun gezmediğini tahmin ettiğim bir vadi: Çat Vadisi… Nevşehir-Gülşehir yolu üzerinde ilerlerken Çat Vadisi levhaları sizi kolaylıkla Çat Kasabası’na götürecektir. Kasabanın içinde vadi boyunca yeme içme ihtiyacını giderebileceğiniz bakkallar mevcut. Buradan, kasaba sakinlerine sorarak vadinin girişine ulaşabilirsiniz. Vadiye kasabanın dar sokaklarından geçerek giderken de keyif alacaksınız. Gördüğünüz eski köy evleri ve köy yaşantısı sizi alıp götürecek bir süreliğine… Çok meşhur ve turistik bir mekan olmamanın verdiği huzur içerisinde geçmişe kısa bir yolculuk yapabilirsiniz bu sokaklarda.

 

Sokaklar bittiğinde, iki vadinin adeta kesişim yerinde kalacak, tepeden yürüyüş rotanızı kabataslak görebileceksiniz. Buradan Gülşehir istikametine doğru hiç de yorucu olmayan (bayıraşağı tabiri burası için çok uygun) bir güzergah sizi bekliyor. Ancak hemen vadiye inişte, sağ tarafınızda göreceğiniz çok ilginç kaya oluşumları dikkatinizi çekecektir. Sağ taraftan gelen vadinin diğer yamaçlarındaki bu oluşumlar adeta füze bataryalarını andırmakta. Jeolojik ifadeleri oldukça zor. Bu oluşumların içine daldığınızda ise bir bilimkurgu filmi çekiliyor da siz de bu sette rol almış bir dünyalı gibi hissediyorsunuz kendinizi. Burada ilginç kaya fotoğrafları çekmek mümkün. Klasik peribacası fotoğrafı çekmekten usanmış ancak doğa fotoğrafçılığını seven fotoğrafçılar için ideal mekanlardan birisi burası.  

 

Bu ilginç kaya oluşumlarını sağ tarafınızda bırakarak vadinin içine indiğinizde, çok cılız bıraktığımız derenin oluşturduğu küçük bir şelalecik ile başlıyor vadi içi yolculuğumuz. Ardından sağ ve sol tarafınızda yükselen pek çok oyma mekan selamlamaya başlıyor gezginleri. Üzengi vadisi gibi güvercinlik benzeri bu mekanların büyüklüğü sizi hayrete düşürürken, sağlı sollu, aşağılı yukarılı bu deliklerin artarak devam ettiğini görünce hayretiniz şaşkınlığa dönüşüyor. Bunlardan birinin içerisine girdiğinizde ise mükemmel bir mühendislik harikası ile karşılaşıyorsunuz. Birbirine tığrazlarla bağlantılı bu mekanlar arasında adeta bir yerüstü şehrinde, yatay eksende dikey hareketlerle ilerleme şansınız var. Bu tür deliklerden o kadar çok var ki insan bunlar doğal mı yoksa insan yapısı mı sorusunu bile soruyor kendi kendine. Çok muntazam işlenmiş bu yapılar siz ilerledikçe bir nekropol havası vermeye başlıyor. Bu tür kaya deliklerden bu vadide ikibinin üzerinde olduğu tahmin edilmekte.

 

Vadide ağaçlar arasında serin ve gizemli bir yolculuğun son safhalarına geldiğinizde sizi burada bir diğer görkem karşılıyor: Açıksaray. Turizm istatistiklerine göre bölgemizin en az ziyaret edilen ören yeri olan Açıksaray, gerçekten büyük ve görkemli yapıları, geniş yerleşim alanı ile gezi rotamızın adeta tuzu biberi oluyor. Yürüyüş sonrası Açıksaray’a ulaştığınızda biraz yorgunluk olsa da burası sizin yorgunluğunuzu birazcık seviyesine indirebilecek nitelikte. Örenyeri ile ilgili tarihi bilgileri buradan temin etmek mümkün.

 

Bölgemizde her ne kadar benzer vadiler var ise de Çat Vadisi bu alanda sizleri hayrete düşürebilecek ender vadilerden birisi. Kendine has özelliği ve ilginç kaya oluşumları ile hem keyifli, serin bir yürüyüş rotası hem de tarihi nitelikleri ile ilginç bir araştırma bölgesi. Siz de bir hafta sonunuzu ayırarak bu 6 km’lik yürüyüş yolunun keyfini çıkarabilirsiniz.

 

Keyifli geziler…