Explore Cappadocia
 

 

hasandagikapak.jpg

Bu haftaki rotamız, Ürgüp’e yaklaşık 115 km uzaklıkta yer alan ve bölgemiz turizmine temel malzemeyi sağlayan volkanik dağlardan biri olan Hasan Dağı. 3268 metre yüksekliğe sahip dağa, doğu cephesinde Helvadere ilçesi ev sahipliği yapıyor. Ürgüp-Derinkuyu- Ihlara Köyü – Helvadere rotasını takip ederek Helvadere ilçesine ulaşabilirsiniz. İlçe içerisinde, Hasan Dağı’ndan gelen leziz suyun döküldüğü küçük bir baraj gölü de var. Hasan Dağı’nın suyu, en az bu göl etrafındaki balık restoranlarında yemek yemek kadar lezzetli ve doyurucu. Güzelim su için önümüzdeki 10-20 yılda çıkacağını tahmin ettiğimiz su savaşları şimdiden çıkmış Aksaray’da…

 

Helvadere içerisinden, Karbeyaz Otel levhalarını takip ederek, ana kamp alanı olan ve Karbeyaz Otel’in hemen yanındaki bölgeye aracınızla çıkabilirsiniz. Burası 1900 metre. Yanı dağın yaklaşık 5’te 3’ünü şimdiden çıktınız. Tembel usulü tabi. Yol üzerinde Nora antik kentini (Viranşehir) gezip görmeniz de mümkün. Ancak zirve planlarınız varsa bunu pek düşünmeyin. Bir başka geziye erteleyebilirsiniz.

 

Heybetinden midir, kutsallığından mıdır yoksa nimetlerinden midir bilmem şairlerimiz bile dert yanmış bu dağa: 

 

Gidiyor kalktı göçümüz

Gülmez, ağlamaz içimiz

İnsan olmaktı suçumuz

Hasan Dağı, insan olmak…

 

Yaz aylarında, klasik sırt rotası açık. Dik bir sırttan zirveye kadar ulaşabiliyorsunuz. Çıkış yaklaşık 5 saat sürüyor. Bilekleri saran iyi bir bot, beton, şapka, enerji verecek doğal ürünler (kuru kayısı, üzüm, muz, kuruyemiş) ve güneş kremi olmazsa olmazlarınız olmalı. En az 3-4 litre de su yaz aylarında mutlaka taşınmalı. Zirveye kadar Küçük Hasan Dağı size eşlik ediyor arkanızdan gülercesine. Çünkü bazı noktalarda dik açı ve kaygan parkur dolayısı ile iki ileri bir geri gidiyorsunuz. Tam altimetrenize bakıyor ve zirveye geldim galiba diyorsunuz ki, 20 metre eksik gösterdiğini düşündüğünüz altimetrenin doğru olduğunu, esas zirvenin tam karşınıza çıkan kraterin diğer ucunda yükseldiğini görünce anlıyorsunuz. Ancak burada mutlaka biraz soluklanıp manzaranın tadını çıkarın. Mutluluğun hüznü bu oluyor galiba diyorsunuz. Yükseklerdesiniz ancak zirve değil. Devasa kraterin içinde kar, ağustos ayında bile var. Zirve için tabana kuvvet. 15 dakikalık krater kenarından müthiş tuz golü ve ova manzarası eşliğinde, uçakta gider gibi bir yürüyüşle ve sadece 20 metre tırmanarak 3268 metreye ulaşıyorsunuz. Burada gördüğünüz bir yatır sizin “başardım” motivasyonunuzu biraz törpülese de 5 saatin ardından bu hazzı kimsenin bozmasına izin vermeden hazırladığınız yemeğinizi afiyetle enfes bir manzara eşliğinde yiyorsunuz. 

 

Günübirlik bir faaliyet olarak da gerçekleştirilebilecek Hasan Dağı tırmanışına, sabah bölgeden hareketle gidilerek akşamüstü dönülebilir. Bu tür faaliyetler yürüyüşten ziyade dağcılık faaliyetleri kapsamında yer aldığı için mutlaka Aksaray Jandarma Karakolu’na bilgi verilmeli. Kaybolma ihtimaliniz olmasa da rotayı iyi çalışmanızda fayda var. İnternette bu konuda pek çok faaliyet raporu bulabilirsiniz.

 

Zirve yapmasanız da Hasan Dağı’nı şöyle bir yakından görelim, suyundan bardağımızı hiç yer kalmayacak şekilde doldurarak doya doya içelim derseniz, Hasan Dağı’nı gezi planınıza mutlaka ekleyin. Tepesinden güzelim Tuz Gölü’ne ve Konya Ovası’na bakmasanız da,